Koncept jest prosty – wykonuj ćwiczenia, do momentu w którym nie jesteś już w stanie wykonań ani jednego powtórzenia więcej.?
Dorian Yates, Mike Mentzer, Tom Platz to tylko nieliczne osoby ze światowej i złotej ery kulturystyki, którzy stosowali i wierzyli w trening do upadku mięśniowego. Uznawali, że zapewnia on maksymalny wysiłek (maximal effort), który tworzy maksymalną ilość nowych przyrostów mięśniowych.??
Jakie są teoretyczne podstawy pracy do upadku mięśniowego? ?
Opiera się on na zwiększonej rekrutacji jednostek motorycznych na zmęczeniu. Twój układ nerwowy żeby sprostać dalszemu podnoszeniu ciężarów musi aktywować włókna szybko kurczliwe do pracy – posiadające największy potencjał do wzrostu siły i masy mięśniowej.
Badania naukowe udowodniły, że zwiększenie się poziomu kwasu mlekowego w mięśniach jest wyższe w seriach do upadku niż bez, a powoduje on wzrost domięśniowych czynników wzrostu.
Duża część badań pokazuje również, że osoby początkujące i niewytrenowane, nie potrzebują trening do “upadku”, by uzyskać wzrost mięśni i siły. Porównanie grup o podobnej, ogólnej objętości, z seriami do upadku i bez niego, przynosi bardzo podobne rezultaty wzrostowe. ??
Badania natomiast na grupach bardziej doświadczonych osób, pokazują że jest on skuteczniejszym factorem wzrostu.
Kiedy nie wykonywać treningu “do upadku”?
❌ Początkujące osoby i niewytrenowane przy braku odpowiedniej techniki, mogą o wiele szybciej doprowadzić do błędu w ruchu i kontuzji.
❌ Stosowanie upadku przy bardzo złożonych i ciężkich bojach dla układu nerwowego i całego ciała jak ciężkie siady i martwy ciągu, może nie być najlepszym pomysłem.
❌ Jeśli wiesz, że nie masz czasu na odpowiednią ilość snu, ciągle pracujesz a twoja dieta jest daleka od ideału to powinieneś ograniczyć używanie tej metody. Mięśnie rosną po treningu, a nie w jego trackie dzięki procesom regeneracyjnym.
‼️Podsumowanie‼️
➡️ Trening do “upadku” może być anaboliczny i skuteczny jeśli jest wykonywany oszczędnie, ale jest też kataboliczny jeśli jest używany zbyt często.
➡️ Używaj go w ostatniej serii w danym ćwiczeniu lub w dniu tylko nastawionym pod hipertrofię
➡️ Nie wszystkie ćwiczenia są dla tej metody przeznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *