Rekompozycja to zmiana składu ciała poprzez pozbycie się tkanki tłuszczowej i nadbudowę masy mięśniowej w tym samym czasie.
Czy jest to możliwe? ?
 
Nauka i badania pokazują, że rekompozycja nie jest tylko możliwa ale także częsta w reżimie treningowo-dietetycznym. Zanim odpowiemy sobie więcej o tym zjawisku, wyróżnijmy 4 grupy osób, które mają największe predyspozycje do tego procesu. ?
 
? POCZĄTKUJĄCY
osoby początkujące chcące uzyskać rekompozycje powinny skupić się przede wszystkim na:
-wysoko białkowej diecie (powyżej 1,2-2,5gr na kg masy ciała)
-na umiarkowanej nadwyżce kcal jeżeli już jesteś chudy, lub umiarkowanym deficycie jeśli masz trochę za dużo tłuszczyku (10-20% poniżej/powyżej bilansu kcal)
– progresie siłowym na treningach
 
? TRENUJĄCY WRACAJĄCY PO PRZERWIE DO TRENINGÓW
Osoby powracające do treningów po przerwie można powiedzieć, że znajdują się na wygranej pozycji. Mięśnie mają pamięć, a dzięki większej ilości komórek mięśniowych jesteśmy w stanie o wiele szybciej wrócić do formy.
 
? OSOBY Z NADWAGĄ I SIEDZĄCYM TRYBEM ŻYCIA
Zgromadzona tkanka tłuszczowa, będzie stanowić energię zmagazynowaną którą nasze ciało jest w stanie użyć w celu pobudzenia wzrostu mięśni. Nasze ciało jest w stanie efektywnie korzystać z zapasów tłuszczowych w celu rekompozycji sylwetki.
 
? OSOBY NA ŚRODKACH DOPINGUJĄCYCH
Zapewniają sobie szybszą syntezę białek i tym samym regenerację, dzięki czemu mogą trenować częściej i mocniej a ich organizm nadąża z procesem superkompensacji.
 
A co ze sportowcami lub osobami, które trenują na siłowni już sporo czasu i chciałyby również uzyskać efekt jednoczesnego budowani i spalania tkanki tłuszczowej?
Badania z 2011r. na wytrenowanych sportowcach pokazują, że tkanka tłuszczowa także uległa obniżeniu na przedziale 8-12tyg programowanego treningu. ?
U bardziej zaawansowanych trenujących jest kilka ważnych zasad których można/ powinno się trzymać by uzyskać możliwie najpewniejszy wynik rekompozycji:
1️⃣ Być na poziomie bardzo zbliżonym naszego zapotrzebowania kcal. I nie obniżać ani nie podwyższać ich za mocno ( jak np. wejście u standardowego mężczyzny podczas redukcji na dietę np. 1600kcal – jest to po prostu bez sensu.)
Deficyt lub nadwyżka powinien wahać się maksymalnie o 10-20% od liczby naszej (CPM) Całkowitej Przemiany Materii.
 
2️⃣ Trening powinien opierać się na metodzie stopniowego wzrostu obciążeń treningowych. Która spowoduje nieprzerwany bodziec do wzrostu mięśni i stopniowy wzrost spalanych kcal.
 
3️⃣ Planuj roztrenowanie!
Jak dla mnie – chyba najgorszy z możliwych punktów. ? Uwielbiam trenować i jest mi ciężko wytrwać nawet dzień bez treningu, a co dopiero tydzień.Z czasem nauczyłem się jednak, że więcej nie znaczy lepiej.
Mamy dwa główne rodzaje roztrenowania a jednym z nich jest Deload, czyli okres 7-14dni znaczącego obniżenia inensywności i/lub objętości treningowej. Lub dłuższy okres odpoczynku kiedy powinieneś wykonać je 1-2 razy w ciągu roku – dzięki czemu, wyniki są po prostu lepsze!
Zawodowi kulturyści i sportowcy nie trenują 365 dni w ciągu roku! W pewnym momencie twoje ciało/układ nerwowy jest tak zaadaptowane do treningu, że obojętnie co zrobisz to progres nie przyjdzie. Roztrenowanie to inny wysiłek rekreacyjny, który spowoduje obniżenie adaptacji, dzięki czemu twój organizm będzie odpowiadał na bodziec zdecydowanie lepiej niż zwykle.
Więc PLANUJ i USPOKÓJ GŁOWĘ! ?
 
4️⃣ Dbaj o stan swoich hormonów.
W budowie mięśni to regeneracja jest kluczem. Jeśli nie śpisz odpowiedniej ilości godzin po ciężkich treningach, to nie oszukasz swojego organizmu. Będzie on powodował nadmiar stresogennych hormonów, które nie będą sprzyjały poprawie twojej sylwetki.
Dobre relacje, dieta, samopoczucie i picie wody. Choć nudne i powtarzane w koło naprawdę mają ogromny wpływ na to jak twoje ciało funkcjonuje.
 
‼️ PRAKTYKA‼️
➡️ Zorganizuj swój program tak, by były to fazy rotacji i mieszania “mikro okresu masowego” i “mikro okresu redukcyjnego”
➡️ Okresy masowe mogą trwać trochę dłużej u osób większą tendencją do szczupłości ( 4-8+ tygodni) a okresy redukcji powinien wtedy trwać krócej (1-3tyg)
➡️ Natomiast osoby z tendencją do szybkiego nabierania masy, powinny skupić się na dłuższej fazie mini redkucji (4-8tyg), a krótszej fazy masowej (2-4tyg).
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *